Zadaniem uczestników było przygotowanie projektu rzeźby maszkarona z atrybutami nawiązującymi do nazwy „Maszkaron Dzieci” wraz z krótką opowieścią (mini-legendą). Dzieci doskonale wywiązały się z zadania. - Ogromne zaangażowanie, nieposkromiona wyobraźnia plastyczna i wysoki poziom projektowy złożonych prac – tak podsumowała dziecięcą rywalizację Maria Zawada-Bilik, pomysłodawczyni Tarnowskiego Szlaku Maszkronów i przewodnicząca komisji konkursowej.
Celem konkursu jest kształtowanie wśród dzieci poczucia dumy z rodzinnego miasta, jego dziedzictwa historycznego, a także popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o historii Tarnowa i Tarnowskim Szlaku Maszkaronów. Praca o największym potencjale realizacyjnym i spełniająca wymogi Szlaku Maszkaronów może być nawet wykorzystana do celów projektowych rzeźby „Maszkaron Dzieci”.
Jury w składzie: Maria Zawada-Bilik dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej, Joanna Obal Główny Specjalista w Tarnowskim Centrum Dialogu, Maria Moździerz oraz Łukasz Urbanek - Główni Specjaliści w Biurze Promocji, oceniło prace. Spośród kilkudziesięciu prac wybrano najlepsze i zgodnie z regulaminem oceniono w dwóch kategoriach wiekowych (klasy II-IV i klasy V-VIII).